pátek 17. července 2015

Písku všichni závidí rušné náměstí, ale bude živé i bez lidí?

Písku všichni závidí rušné náměstí, ale bude živé i bez lidí?

Písek má rušné náměstí díky příchozím,ale i lidem, kteří přijíždějí auty. K náměstí přiléhá mnoho klidných oblastí, převážně pěších zón.
Tento smíšený pohyb automobilů a chodců, který zaručuje obslužnost obchůdků a úřadů a dělá dojem pulsujícího centra někomu vadí?. Radní se dohodli, že je potřeba náměstí zklidnit a tím i vylidnit.

žlutá: oblasti pro pěší, oranžová: parkování.

Město Písek se chystá na rekonstrukci Velkého náměstí. Ale proč?
Neznám důvod, pro který by byla rekonstrukce nutná. Většina měst spojuje rekonstrukci náměstí s nutnosti výměny inženýrských sítí. Radní pravděpodobně chtějí revitalizovat design. Aby zde bylo víc zeleně a náměstí bylo hezčí.

Město se chystá nechat zpracovat návrhy s požadavkem na více zeleně a zklidnění dopravy a tím i snížení počtu parkovacích míst.

  Proč ne?
 1. Město má v blízkém okolí velké množství zeleně, které je navíc vhodně umístěno u řeky.
 2. Proč umisťovat na náměstí umělé překážky v podobě vyvýšených obrubníků, kašny, nebo sloupů? Proč sázet stromy na prostranství vhodném k pořádání kulturních akcí? Podstatně praktičtější je velká rovná plocha rozdělená jen jemnými předěly. Nebrání plnému využití prostoru pro společenské akce. Zbavíme se tím velmi atraktivního a praktického místa k pořádání akcí.
 3. Zklidnění centra a tím i přilehlých pěších zón by určitě nemělo být cílem. Čilý ruch ve městě přispívá k prosperitě města.
 4. Mnoho měst již negativní zkušenost se zklidněním centra získalo. Mizí obchodníci i lidé. Ruch se přesouvá na okraj a tržby do nadnárodních obchodních společností.

Písek je v mém pohledu unikátní. Povedlo se zde skloubit velké množství míst vhodných pro chodce a zároveň je relativně dobře dostupné autem. I když pro turistu bez navigace, velmi složité na orientaci. To z centra Písku dělá jedno z nejživějších měst podobné velikosti. Necitlivý zásah v podobě zklidnění dopravy v centru, by na tento skvěle vyvážený stav mohl mít fatální následky.
Najde někdo důvody, proč se nás radní tak vehementně snaží vyhnat z centra?
Já myslel, že radní jsou zde, aby občanům sloužili a ne aby je učili jak se mají chovat. Říkají, že lidé mají na náměstí chodit pouze na procházku? Anebo si žebříky a sekačky, knížky či boty, mají táhnout domů pěšky nebo na kole?
Lidé toto omezení nebudou akceptovat, pojedou jinam nebo do marketu za město. Obchodníci v centru zkrachují. Prý budeme mít krásné náměstí, ale jen pro tu trochu turistů. Občané města budou žít a obchodovat na jeho okrajích, nebo jezdit úplně jinam. Stavíme Písek pro sebe, nebo pro pro těch pár turistů?

Nebo se mýlím a revitalizace má nějaký jiný hlubší účel a změna designu je jen vedlejší produkt?

2 komentáře:

 1. Naprosto presne popsane nasledky "zklidneni". Bohuzel. Jakmile zazni tohle slovo, je treba byt ostrazity.

  Nedaleko Pisku jsou Strakonice. Tam take zklidnovali.

  A nejkriklavejsim prikladem, vztycenym prstem a jiz tretim rokem trvajici ostudou cele CR je "zklidnena" spodni cast Vaclavskeho namesti v Praze - tedy to nejcentrovatejsi centrum. Dnes tam neni nic, jen bezcilne bloumajici turisti a banda policistu, ktera opokutuje kazdeho, kdo projede nelogickou a matouci 32metru dlouhou pesi zonu v Jindrisske.

  OdpovědětVymazat
 2. Myslím, že autor článku popisuje holou pravdu. Člověk je od přírody tvor líný a chová se jako voda, která teče vždy cestou nejmenšího odporu. Neměli bychom se stavět proti změnám, někdy jsou i přínosem, ale tato to rozhodně nebude. Trochu mi to připomíná hru divadla Járy Cimrmana " Hostinec na mýtince"

  OdpovědětVymazat