pátek 16. září 2016

Jak být SmartCity


Jak být SmartCity
Probíhá zuřivý boj o získání peněz z EU a dalších dotačních fondů. Zdá se Vám snad, že máte malý plat či malou sociální dávku? Zdá se Vám, že někdo má peněz až moc? Ano, máte pravdu, ale není pravda, že za to může tržní hospodářství, kapitalismus nebo ty zlé a vlivné nadnárodní společnosti. Není to pravda, můžete za to Vy.
Dáváte hlas politikům a stranám, které Vám slibují, že získají víc dotací z EU. Tvrdí, že je to pro nás všechny zisk, tvrdí, že bez nich bychom byli ještě chudší. Ale pravdou je, že chudší by byli jen ti nejbohatší. Ti, co vyhrávají žebříčky v množství získaných dotací. Ti, co jsou chytří a ví jak dostat Vaše peníze.
Vy jim dáte hlas, a oni zvýší daně, poplatky a pokuty za vše možné. Tedy vezmou si víc Vašich peněz. Ty pošlou do Bruselu a pak opět prosí, aby je EU dala na potřebné. Paradoxem je, že ti nejpotřebnější jsou právě ti nejbohatší a nejvlivnější. Často ale řeší, jak získat dotace a jak vysvětlit lidem, že tu předraženou rozhlednu, cyklostezku, sportoviště a mnoho dalších předražených projektů nutně potřebujete. Jak obhájit tu nesmyslně vysokou cenu, jejíž velká část má zůstat někomu dobře skryta za nehty. Už je přeci dávno známé, že dotace jsou lepší byznys než drogy, hazard a prostituce. Navíc dotace mají legální podporu v zákoně. Lidem přisátým na státní rozpočet říkám dotační feťáci.

Není nad SmartCity.

Jeden z prvních projektů bylo OpenCard v Praze. Nyní se staví chytrá města v Písku, Pacově, Brně, Třinci, Ostravě, Plzni a na dalších místech. V některých městech se nezmohli na dostatečně propracovaný projekt, a tak se pustili alespoň do stavby technologických center. První byl asi Nupharo Park u obce Libouchec. Ale vzniká mnoho dalších: namátkou Brno, Strakonice, Praha 9 – Běchovice, Praha-Chodov, Hořátev, Písek, Hradec Králové, Zlín, Kralupy nad Vltavou, Lochovice, Holešov a další. Téměř všechny spojuje stejný jmenovatel. Chytré, moderní a hrazeno z Vašich kapes (z dotací).
Smart znamená chytrý, a když je něco chytré a moderní, předpokládá se, že je to i užitečné. Ale právě užitečnost je to, co těmto projektům často chybí. Staví se sledovací zařízení, staví se prázdné haly nebo nesmyslná výpočetní střediska. Staví se cokoliv, co se podaří alespoň trochu obhájit před veřejností. Cílem je pouze dotace a souhlas starostů a politiků, který otevírá cestu k dalším dotacím.
Některé Smart projekty už zkrachovaly jako třeba známá OpenCard v Praze nebo neznámý technologický park Nupharo Park u obce Libouchec. Projekty čeká zkáza, hned jak vyschnou dotace nebo se zjistí, kam ty peníze skutečně plynou.
Nevěřte, že dotace z EU plynou nám Čechům. Plynou hlavně těm, co jsou moderní, těm, co jsou smart, těm, co ujíždí na dotacích.
Viníkem této situace není příjemce dotací (dotační feťák). Viníkem je ten, kdo dotace rozdává. A to jsou naši politici, EU a bruselští úředníci. Viníkem jste i Vy, protože jste jim k tomu dali mandát svým hlasem ve volbách.
Buďte příště chytřejší a nerozdávejte své peníze dotačním feťákům. Volte strany, které nebudou dotovat soukromé společnosti a smart projekty. Volte Stranu svobodných občanů do krajů a do parlamentu.

Žádné komentáře:

Okomentovat