neděle 9. srpna 2015

Semafory jen se zelenou prostě neexistují

Semafory jen se zelenou prostě neexistují

V našem městě stále probíhají diskuse k projektu SmartCity Písek a sice o tom, zda bude lépe řídit dopravu.

Hlavním nástrojem na řízení dopravy ve městě jsou podle mne semafory.

Písek ve své podstatě již Smart městem je. Vždyť semafory splňují přesně to co mají.

Tam kde to dává smysl, například na Kollárově ulici, se starají o hladký průjezd svým načasováním. Ve městě je toto označováno jako “zelená vlna” (barevně rovněž odlišeno zeleně).

Tam kde to dává smysl reagují na konkrétní auta čekající na průjezd a tím zajišťují co nejlepší průjezdnost městskými částmi, kde nelze určit nějaký hlavní tah (označeno oranžově). Provoz je zde nepředvídatelný ve všech směrech.

Semafory v Písku jsou rovněž předpřipravené na možnost dálkového ovládání pro průjezd sanitek a hasičů. To se však ukázalo jako neefektivní, zbytečně drahé a nepřineslo by to při vzniklé dopravní situaci nijak lepší průjezdnost. Proto tato technologie zůstala pouze připravena k doplnění.

Semafory v Písku a SmartCity

Ptám se, zda jde v Písku ještě zlepšit průjezdnost za pomoci chytřejšího řízení semaforů dle projektu SmartCity? Myslím, že nepatrně ano. Ale musel by systém dopředu vědět kam které auto pojede. Musel by rovněž rozpoznávat SPZ, nebo osoby a pamatovat kam kdo kdy jezdí. Kdy jede například pan Novák domů a zase kdy a kam do práce. Musel by vědět, že v neděli jede do marketu a ve středu večer pojede k milence.

Pak ano SmartCity mu naplánuje cestu a připraví semafory na co nejhladší průjezd.

Pokud SmartCity nezíská takovýto přehled o lidech a jejich pravidelných trasách a chování, nebude schopen řídit semafory lépe než dnes.

Takový systém bude velmi drahý a bude nás sledovat na každém kroku.

Potřebují semafory v Písku SmartCity?

Příliš situaci nezlepší, protože semafory jen se zelenou prostě neexistují. SmarCity Písek pravděpodobně jen draze postaví totéž co dnes již máme. Z toho plyne: Děkuji nechci.

Karel Kropš - svobodní Písek

Žádné komentáře:

Okomentovat